Zielone Drzwi

Przepisy / Obiad

Kopytka z marchewką

Wegańskie kopytka wzbogacone mąką razową u boku sosu z marchwi to obiad, który przypomni czasy dzieciństwa, a jednocześnie wypełni nasze żołądki wartościowymi składnikami. Kopytka są doskonałym pomysłem na wykorzystanie pozostałych np. z poprzedniego dnia ugotowanych ziemniaków. Jeśli uważasz, że przygotowanie kopytek nie jest na Twoje możliwości kulinarne, to się mylisz. Okazuje się, że ulepienie ciasta kopytkowego to nic trudnego. Przestrzegać należy jedynie kilku rad, by kopytka nie były zbyt miękkie.
Czas przygotowania: ok 40min. - w przypadku, gdy używasz ziemniaków wcześniej ugotowanych. Jeśli dopiero gotujesz ziemniaki musisz doliczyć czas potrzebny na ugotowanie i dokładne wystudzenie ziemniaków.

 

SKŁADNIKI

ciasto na kopytka:

3 części ugotowanych i schłodzonych ziemniaków (przepuszczonych przez praskę)
1 część mąki, a w tym: 1/3 mąki pszennej razowej, 1/3 mąki pszennej białej, 1/3 mąki ziemniaczanej
szczypta soli
kilka kropel oleju rzepakowego do polania ugotowanych kopytek
 

 

sos z marchewki:
3-4 marchewki
1 łyżka mąki ryżowej (do kupienia tutaj) ewentualnie ziemniaczanej
1 łyżeczka sosu sojowego

 

 

PRZYGOTOWANIE

Sos marchewkowy:

Obraną i umytą marchewkę potnij w kostkę, wrzuć do garnka, zalej wodą do ok 1cm ponad warstwą marchewki. Gotuj na małym ogniu pod przykryciem aż zmięknie. Następnie przypraw kilkoma kroplami sosu sojowego i wsyp płaską łyżkę mąki ryżowej. Całość dobrze zamieszaj, by nie było grudek oraz gotuj jeszcze ok 2 min. Sos jest gotowy i czeka na kopytka.

 

Kopytka:

Najlepsze do przygotowania kopytek są ziemniaki ugotowane dzień wcześniej. Jeśli gotujesz je dopiero teraz to musisz poczekać, aż ziemniaki będą całkowicie zimne inaczej ciasto będzie cały czas zbyt miękkie. Ziemniaki powinny być lekko posolone.
Schłodzone ziemniaki przeciśnij przez praskę lub przepuść przez maszynkę do mięsa. By zachować odpowiednie proporcje - na 3 części ziemniaków przypada 1 część mąki - sprasowane ziemniaki ułóż w kształt zbliżony do koła. 1/4 tego koła pozostaw pustą, by następnie wypełnić ją mąką pszenną razową, pszenną białą i ziemniaczaną (podobnie jak na zdjęciu powyżej). Zmieszaj mąkę z ziemniakami i ugnieć ciasto. Ciasta nie trzeba ugniatać długo, wystarczy, że składniki się połączą i ciasto nie będzie się rozpadało. Jeśli ciasto się klei do rąk dodaj trochę mąki, pamiętając, żeby nie przesadzić z jej ilością, ponieważ wówczas kopytka mogą być za twarde.

 

 

W garnku zagotuj  osoloną wodę.
Przygotowane ciasto podziel na mniejsze części i roluj rękoma do powstania wąskiego wałka. Grubość wałka zależna jest od tego, jakiej wielkości chcesz mieć kopytka. U mnie średnica wałka wynosi ok 3 cm. Wałek tnij pod skosem na kawałeczki - kopytka o szerokości 2-3cm. Partię utworzonych kopytek wrzuć do gotującej się wody, zamieszaj i przykryj pokrywką. Gdy kopytka wypłyną na wierzch gotuj jeszcze nie dłużej niż 1 min, by ich nie rozgotować. Odcedź i wrzuć do miski lub garnka, następnie skrop olejem i zmieszaj, by się nie sklejały.

 

 

Do ugotowanych kopytek możesz przygotować smażoną cebulkę.
Ciepłe kopytka podawaj z sosem marchewkowym oraz dodatkiem świeżych warzyw np. z sałatą.

 

 

SMACZNEGO!!

 

Inna propozycja podania kopytek - polane świeżym sosem bazyliowo-pietruszkowym

SKŁADNIKI na sos bazyliowo-pietruszkowy
garść liści bazylii
kilka liści pieruszki
4 łyżki oliwy
1 ząbek czosnku
słonecznik (opcjonalnie)

PRZYGOTOWANIE
Wszystkie składniki zmiksuj blenderem do powstania jednolitego sosu.
Polej sosem odgrzane kopytka i delektuj się ich aromatyczną wersją.


 

 

Źródło: kulinarne porady mojej mamy - specjalistki ds. gotowania.  Lekko zmodyfikowane, by powstała wegańska wersja domowych kopytek.